Cześć.
Pozwolicie, że posłużę się informacjami dostępnymi w internecie z którymi można się zgadzać lub nie ale na pewno warto się z nimi zapoznać

Jakie zadanie spełnia stożkowy filtr powietrza?
Samochód z silnikiem spalinowym w celu podtrzymania cyklu spalania potrzebuje między innymi dwóch rzeczy: paliwa i powietrza.
Mieszanka tych substancji stanowi źródło mocy każdej spalinowej jednostki napędowej.
Efektywniejsze spalanie paliwa wpływa na zwiększenie mocy generowanej przez silnik.
Montując filtr stożkowy, większość użytkowników chce uzyskać zwiększoną moc.
Dzięki swojej charakterystyce i specjalnej budowie, filtr o stożkowym kształcie pozwala na przepływ znacznie większej ilości powietrza niż jego tradycyjne odpowiedniki.
To z kolei ma bezpośredni wpływ na poprawę osiągów.
Warto też zadbać, aby powietrze zasysane przez filtr było jak najchłodniejsze - przyczyni się to do zwiększenia mocy silnika.
W związku z tym filtr stożkowy montuje się w specjalnie przeznaczonych do tego obudowach wyposażonych w kanały dolotowe lub stosuje się osłony odgradzające filtr od gorącej części komory silnika.
W ten sposób stożek ma ograniczony dopływ gorącego powietrza, a także zwiększa się ilość chłodnego powietrza dostarczanego do komory spalania.
Zwykle filtry stożkowe są filtrami „mokrymi”, których warstwa filtrująca wykonana jest między innymi z włókien bawełnianych.
Ważną rolę odgrywa również sam olej, którym pokryta jest warstwa.
Jak działa filtr stożkowy?
Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów spalania ważne są między innymi ilość oraz gęstość powietrza, jaka trafia do silnika, konkretnie do komory spalania. Powietrze musi być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń lub drobinek kurzu. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia jednostki napędowej. To właśnie filtr dba o jak czystość powietrza zasysanego do wnętrza silnika.
Dzięki stożkowej budowie filtra powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa niż w przypadku zastosowania seryjnego filtra panelowego. Powietrze natomiast napotyka znacznie mniejszy opór i sprawniej przepływa w głąb układu, co przekłada się na przyrost mocy. Z tego właśnie powodu filtry tego typu są często wykorzystywane jako element tuningu.
Sportowy filtr powietrza a spalanie:
Sportowy filtr powietrza, przyczyniając się do poprawienia osiągów silnika, może także przełożyć się na nieco mniejsze spalanie. Dzieje się tak, ponieważ dostarczenie większej ilości powietrza do jednostki napędowej powoduje różnicę w dawkowaniu paliwa oraz może poprawić efektywność przebiegu procesu spalania. Z drugiej strony jednak uzyskanie zwiększonej mocy oraz lepszego wkręcania się na obroty silnika kierowcy chętnie wykorzystują, by jeździć bardziej dynamicznie. To z kolei przekłada się na większy pobór paliwa.
Prawidłowy montaż stożkowego filtra powietrza
Wielu użytkowników zastanawia się, jak zamontować filtr stożkowy. Powinien znajdować się w miejscu po seryjnym airboxie albo w oddzielnej obudowie, choć oczywiście zależy to od samochodu oraz producenta elementu. Choć zamiana filtra wydaje się łatwa, warto udać się do serwisu, by zajęli się tym profesjonaliści. Szczególnie trudne może okazać się dopasowanie nowego filtra – tak, by bez problemu się zmieścił pod maską i został odizolowany od możliwości zasysania gorącego powietrza.
Ile kosztuje nowy filtr stożkowy?
Istotnym aspektem sportowych filtrów powietrza jest ich cena. Ta zależy między innymi od renomy producenta.
Najtańszy stożkowy filtr powietrza do diesla czy do benzyny może kosztować poniżej 100 zł. Ale są też dużo droższe modele, oferowane przez marki znane np. ze sportu motorowego. Przetestowane w najtrudniejszych warunkach, skuteczne i trwałe – np. filtry powietrza K&N czy Pipercross.
Najlepszy filtr stożkowy – który wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego filtra stożkowego warto zwrócić uwagę na jego producenta. Renomowane firmy stosują kilka warstw wysokiej jakości bawełny składanej w harmonijkę, pokrytej specjalnym olejem, zatrzymującym najdrobniejsze zanieczyszczenia, umieszczonej pomiędzy warstwami siatki ze stali nierdzewnej. Istnieją na rynku również filtry stożkowe, których wkład filtracyjny wykonany jest z kilku warstw próżniowo rozbijanej gąbki, umożliwiającej rozłożenie zanieczyszczeń na większej powierzchni w trójwymiarze. Przeznaczone są do pojazdów poruszających się po podłożach bardziej zanieczyszczonych i wymagają rzadszej pielęgnacji. Istotne parametry, o których warto też pamiętać, to np. odporność na uszkodzenia. Można wziąć również pod uwagę zakup zestawu, który oprócz filtra stożkowego zawiera wszystkie potrzebne elementy montażowe, w tym osłonę termiczną.
Osobiście nie założyłbym takiego filtra do silnika diesla a już na pewno nie po to aby mu poprawić moc 4-5%.
Stożkowy filtr powietrza, przepuszczający więcej powietrza, musi też przepuszczać więcej różnorakiego "syfu", który w dłuższej perspektywie może spowodować więcej szkód niż zysku.