Cześć, nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że nie każdy z kierowców zna wszystkie przepisy kodeksu ruchu. w dodatku posiadając prawo jazdy od dłuższego czasu można zapomnieć o pewnych obowiązujących uregulowaniach. Pomijam sytuacje, kiedy kierowcy świadomie łamią prawo, to na mandat i punkty karne można także się narazić przez nieznajomość kodeksu ruchu drogowego.
Wybrałem sytuacje, w których kierowcy często nie wiedzą, jak się zachować i łamią przy tym przepisy.
Do najczęstszych przykładów można by zaliczyć, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, jeśli nikt po nim nie przechodzi i używanie świateł do jazdy dziennej podczas opadów deszczu.
Zakaż wyprzedzania na pasach!Jeśli przejście dla pieszych jest namalowane na drodze o kliku pasach ruchu, to nawet jeśli nie zmieniamy swojego pasa, ale jedziemy szybciej niż pojazd obok, to wyprzedzamy. Tymczasem kodek ruchu zabrania również wyprzedzania przed przejściem dla pieszych, o ile ruch na nim nie jest kierowany, np. sygnalizację świetlną.
Mandat - 200 zł
Punkty - 10
Obowiązek pomocy przy cofaniu!W razie trudności z osobistym upewnieniem się, czy podczas cofania za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, kierowca powinien zapewnić sobie pomoc innej osoby. Jeśli podczas manewru właściciel auta uderzy w inny pojazd, pieszego lub rowerzystę - zostanie automatycznie uznanym winnym spowodowania kolizji lub wypadku.
Mandat - 200 zł
Punkty - 10
Nadrzędność sygnalizacji świetlnej!Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami pionowymi. Największe problemy pojawiają się w sytuacji pierwszeństwa łamanego, kiedy nad sygnalizacją widnieje znak pierwszeństwa i przy działającej sygnalizacji zwyczajnie nie obowiązuje.
Mandat - 500 zł
Punkty - 6
Zakaz używania świateł dziennych podczas deszczu!Światła do jazdy dziennej mogą być używane tylko podczas normalnej przejrzystości powietrza. kiedy na drodze pojawi się deszcz, a tym bardziej mgła, należy włączyć światła mijania. Tymczasem automatyczny przełącznik świateł z dziennych na mijania, nie działa podczas mgły.
Wielu z nas o tym nie pamięta.
Mandat - 200 zł
Punkty - 2
Obowiązek zatrzymania się przed strzałką do skrętu warunkowego!Wielu z nas, masowo zapomina, iż należy się bezwzględnie zatrzymać przed sygnalizatorem do warunkowego skrętu, zanim zacznie się manewr. Dopiero po tym można skręcić w drogę poprzeczną, oczywiście pod warunkiem że nie wymusza się pierwszeństwa na pieszych oraz autach.
Mandat - 100 zł
Punkty - 1
Trąbienie we mgle!Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła), a ponadto poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.
Mandat - 500 zł
Punkty - 0
Pierwszeństwo dla pieszych w strefie zamieszkania!W strefie zamieszkania panują specjalne zasady. Po pierwsze, parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych a po drugie - pieszy ma zawsze pierwszeństwo, nawet jeśli idzie środkiem drogi.
Mandat - 350 zł
Punkty - 0
Zakaz zawracania przy strzałce do skrętu w lewo!Zielona strzałka w lewo (wyświetlana na sygnalizatorze kierunkowym), pozwala na jazdę tylko i wyłącznie w lewo, a nie zawracanie - nawet jeśli brak znaku "zakaz zawracania". Zawracanie dopuszcza jedynie sygnalizator kierunkowy z narysowanymi strzałkami w lewo i w dół.
Mandat - 350 zł
Punkty - 0
Zakaz używania świateł awaryjnych podczas holowania!Przypadki używania świateł awaryjnych są ściśle określone. Światła te służą do sygnalizowania postoju pojazdu w miejscu niedozwolonym lub niewidocznym dla innych kierowców z powodu uszkodzenia lub wypadku. Należy pamiętać, że światła awaryjne nie mogą być używane podczas jazdy, co często widać podczas holowania pojazdu.
Mandat - 100 zł
Punkty - 0
Obowiązek usuwania z drogi auta po kolizji!W przypadku kolizji (nie ma rannych lub zabitych), kierowcy mają obowiązek usuwać auta z drogi, aby nie utrudniały ruchu. W rzeczywistości uczestnicy kolizji tego nie robią, ponieważ są zajęci spieraniem się kto zawinił lub po prostu spisują swoje dane na drodze - utrudniając ruch.
Mandat - 150 zł
Punkty - 0Obowiązkowy odstęp w tunelu!Podczas zatrzymania w tunelu, np, z powodu korka, trzeba zachować dystans od innego pojazdu nie mniejszy niż 5 m. Z kolei w tunelach poza obszarem zabudowanym przekraczających 500 m podaczas jazdy należy utrzymywać dystans nie mniejszy niż 50 m(dotyczy to samochodów osobowych).
Mandat - 100 zl
Punkty - 0
Zakaz parkowania od 15 m od wysepki!Nie można parkować w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeśli z jej prawej strony jezdnia ma tylko jeden pas. Co prawda kierowcy pamiętają, że trzeba zostawić odstęp od wysepki, ale często myślą że wystarczy 10 m - tak jak w przypadku skrzyżowania lub przejścia dla pieszych.
Mandat - 100 zł
Punkty - 0
Zakaz zatrzymywania się i postoju powyżej 2.5 T DMC!Często zapominamy, że przepis ten odnosi się do MAX DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) naszego pojazdu a nie masy pojazdu.
Dotyczy większości dużych SUV-ów i VAN-ów.
Mandat - 100 zł
Punkty - 1 Niewiedz zwykle kosztuje, w najlepszych wypadkach może oznaczać mandat, ale równie dobrze odpowiedzialność za spowodowanie kolizji, a nawet wypadku. Z tego powodu warto więc czasem odświeżać wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, tym bardziej że wciąż się zmieniają i nie zawsze są proste i logiczne
