Wymiana przegubu półosi [Passat B5 2.8 V6 4Motion 99r.] 1. Zaczynamy od właściwego zabezpieczenia auta: 2-kliny pod tylne koło (bez różnicy, lewe czy prawe).
2. Luzujemy śruby w kołach.
3. Następnie lewarkiem (u mnie żaba) podnosimy auto i stosujemy dodatkowe zabezpieczenie w postaci metalowej kobyłki.
Ja robię to w ten sposób: podnoszę auto podnośnikiem hydraulicznym typu żaba i podstawiam w pewne miejsce metalową kobyłkę, następnie delikatnie popuszczam podnośnik, tak aby ciężar podnoszonego auta w miarę równo opierał się na kobyłce i podnośniku. Takie zabezpieczenie jest niezbędne aby w pełni bezpiecznie moc robić przy aucie na podnośniku.
4. Odkręcamy koło i mamy dostęp do całej kolumny.

5. Luzujemy śrubę zaznaczoną na fotce, kluczem nr 18 i maksymalnie skręcamy kołami w prawo.

6. Odkręcamy śrubę kluczem nr 16, z części dolnego wahacza i próbujemy wybić sworzeń. Mnie niestety ta sztuka się nie udała i poszedłem inną drogą.

7. Po nie udanej probie wybicia mocowania dolnego wahacza, odkręciłem śrubę nr 1 kluczem nr 16 i wybiłem dwa przeguby (nr 2) kulowe z górnych wahaczy.

8. Po rozkręceniu "górnych wahaczy, całą kolumny daje się przekrzywić w prawo i możemy zająć się przegubem.

9. Widok na rozpięte górne zawieszenie wielowahaczowe.

10. Po przechylenie całej kolumny w prawo, przegub bez większych problemów daje się wyciągnąć z piasty koła.

11. Aby ściągnąć przegub z półosi można od tyłu puknąć w niego młotkiem (tak jak na filmie), lub wkręcić maksymalnie ponownie śrubę zabezpieczającą do momentu aż przegub będzie luźny.

12. Po ściągnięciu przegubu i gumy zabezpieczającej należy zaznaczoną część wyczyścić umyć ze smaru i ewentualnych drobinek piasku, ja wykorzystałem do tego celu: szmatkę a później zmywacz do hamulców.

13. Zmywacz do hamulców zastosowany do umycia półosi. Na umycie zużyłem około połowę zawartości, a sam zmywacz kosztował 13 zł.

14. Na fotce zaznaczyłem zabezpieczanie, które jeżeli jest zniszczone należy wymienić na nowe które powinno być w zestawie razem z przegubem. U mnie zabezpieczenie było w dobrym stanie i postanowiłem go nie zmieniać.

15. Na umytą półoś naciągamy delikatnie osłonę gumową. Zakładanie osłony idzie dość opornie i warto użyć do podważania gumy, płaskiego śrubokręta. Warto przy tym uważać aby nie uszkodzić śrubokrętem gumy, bo cała zabawa z wymianą przegubu może być na darmo.

16. Po naciągnięciu osłony zakładamy do środka podkładkę i plastikową tulejkę które też są w nowym zestawie z przegubem. Bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie podkładki i tulejki.

17. Do środka nowego przegubu wyciskamy całą zawartość tubki ze smarem do przegubów (jest w komplecie), nie zapominając o wypełnieniu miejsc z kulami.

18. Nowy przegub należy delikatnie wbić na swoje miejsce, tak aby nie można go było luźno ściągnąć rekami. Ja do wbicia przegubu na półoś wykorzystałem tą sama śrubę co do ściągnięcia przegubu. Wkręciłem ją na około 2 cm i lekko pobijając młotkiem po łbie śruby osadziłem przegub na swoim miejscu.
19. Po tej operacji czeka nas zaciśniecie opasek metalowych na osłonie gumowej (też są w zestawie). Do zaciśnięcia opasek wykorzystałem zwykłe obcęgi, które spełniają tę rolę idealnie.

20. Mimo sporej uwagi nie ustrzegłem się błędów. Na fotce zaznaczone miejsce z pogrubieniem, za które należy przeciągnąć osłonę gumową. Ja nie zauważyłem tego i czeka mnie ponowna dłubanina w tym miejscu. Spróbuje to zrobić z kanału bez ściągania koła i z braku odpowiednich opasek metalowych do zaciśnięcia będę zmuszony do wykorzystania takich na śrubokręt.
21. Po włożeniu przegubu do piasty skręcamy wszystko w odwrotnej kolejności.

Kompletny zestaw przegubu marki Ruville kupiony w lokalnym sklepie za 97 zł.
Mimo wcześniejszych obaw, auto po wymianie przegubu jeździ i nic w kole przy skręcie już nie strzela

Filmik z podobnej wymiany: