Autor Wątek: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?  (Przeczytany 52929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bialekmleko

  • clubmen
  • Wiadomości: 356
  • Pomógł: 86
  • VW: Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Kod: CAYC
  • Moc: 105 KM
  • Skrzynia: MT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: N
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #125 dnia: 08 - Lipca - 2024 - 19:07:10 »
powiat prudnicki
Ale i tak masz bliżej do Tarnowskich Gór niż ja :D nawet z polskiej lokalizacji :D czyli Szczecin i od teściowej czyli z Jarosławia :D
Golf 1.6 TDI  (sweterek) / Tiguan 2.0 TDI / Renault ZOE - elektryk (reniferek)
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #126 dnia: 08 - Lipca - 2024 - 22:22:37 »
Nie wiem o czym mowa ale dzisiaj jestem z Opola  :evilmrgrin:

 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Wybór routera do domu jednorodzinnego
« Odpowiedź #127 dnia: 29 - Listopada - 2025 - 16:24:49 »
Cześć.
Już od 5 lat posiadam internet na światłowodzie a do niego router tp-link AC1200 Archer C6 - z szybkości internetu i samego rutera, byłem do tej pory raczej zadowolony.
Niedawno przedłużałem umowę i przy tej samej opłacie, przeszedłem z szybkości 300 Mbps na 600 Mbps.
Po zmianie szybkości internetu, troszkę poczytałem i naszła mnie myśl na zmianę dotychczasowego routera.

Warunki domowe:
- dom 2-piętrowy,
- grube ściany działowe,
- sufity betonowe raczej bez zbrojenia,
- router stoi w pokoju dziennym, na komodzie 50 cm od podłogi,
- w pokoju dziennym: komputer na kablu, dekoder Polsatu na kablu, TV LED na Wi-Fi 5Ghz, 2-3 smartfony na Wi-Fi 5Ghz.
- na piętrze 2 przedłużacze sygnału: tp-link RE200 (750 Mbps) z kablem do komputera dla gracza, tp-link TL-WA850RE (300 Mbps), zazwyczaj 2 smartfony.

Dotychczas, jakiekolwiek internetowe anomalie zdarzają się czasami w soboty i wtedy przycina się obraz, pochodzący z dekodera Polsatu. Czasami też syn schodzi z piętra na dół aby zresetować router, bo zanika mu internet w czasie gier.

Mój dotychczasowy router tp-link AC1200 Archer C6, to dwupasmowy router gigabitowy, oferujący łączną prędkość bezprzewodową do 1200 Mb/s.
Wi-Fi 5:
- 867 Mb/s na pasmie 5 GHz w standardzie 802.11ac
- 300 Mb/s na pasmie 2,4 GHz w standardzie 802.11n.
Posiada 4 gigabitowe porty LAN i 1 gigabitowy port WAN.
Zastosowano w nim technologię MU-MIMO i 4 zewnętrzne anteny.

Zastanawiam się nad routerami z tp-link:
1. Archer AX53 2.4/ 5GHz (DualBand), Wi-Fi Mesh (199zł)
 - Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax),
 - 2976 Mb/s - łączna prędkość,
 - 2402 Mb/s - 5 GHz,
 - 574 Mb/s - 2.4 GHz.

2. Archer AX72 Pro 2.4/ 5GHz (DualBand), Wi-Fi Mesh (427zł)
 - Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax),
 - 5378 Mb/s - łączna prędkość,
 - 4804 Mb/s - 5 GHz,
 - 574 Mb/s - 2.4 GHz.

3. Archer AXE75 2.4 / 5 GHz (TriBand), Wi-Fi Mesh (569zł)
 - Częstotliwość pracy: 2.4/5/6 Ghz (TriBand)
 - Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
 - 5400 Mb/s - łączna prędkość,
 - 2402 Mb/s - 6 GHz,
 - 2402 Mb/s - 5 GHz,
 - 574 Mb/s - 2.4 GHz.

Dlaczego akurat tp-link - bo używam od 5 lat i mam do kontroli neta w domu, przejrzystą aplikację Teather.
Ogólnie, to chciałbym polepszyć zasięg Wi-Fi w domu na piętrze oraz zwiększyć szybkość i stabilność transferu (piętro i parter).
Cena routera, w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie, bo będzie współfinansowanie i możemy mierzyć wyżej a nie niżej ;)

Kolego @tomkasz, wiem, że się tym zajmujesz, masz o tym dużo większe od mojego pojęcie i możesz coś mi doradzisz  :P

 


 
 

Offline Frodo

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 802
  • Pomógł: 277
  • VW: Tiguan II
  • Wersja: R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI
  • Kod: DKTA
  • Moc: 230 KM
  • Skrzynia: DSG-7
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KR
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #128 dnia: 29 - Listopada - 2025 - 18:41:27 »
Najlepsza byłaby skrętka na każde piętro i jeśli niezbyt trudne do komputerów stacjonarnych + access pointy.
 

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #129 dnia: 29 - Listopada - 2025 - 21:22:58 »
Frodo ma sporo racji. Stabilne 600 Mbit będzie tylko na skrętce i karcie gigabitowej.
Dobrze by było chociaż między piętrami przeciągnąć. (Może jakimś kominem wentylacyjnym np.)
Natomiast do zasięgu sieci WIFI pomogą tylko mocniejsze anteny. Więc trzeba kupić router z mocnymi antenami lub taki który ma je odkręcane i dokupić takie nawet 8-9 dbi na RP-SMA, dwupasmowe 2,4 i 5 GHz. Innej drogi nie ma.
Ew. Router umieścić na dole gdzieś wyżej, a nad nim na 1 piętrze od razu Reapeter (wzmacniacz-przedłużacz sygnału). Dodatkowe wzmacniacze na dole i na górze trzeba umieścić tak żeby miały dobry sygnał z routera/górnego wzmacniacza i mogły przedłużyć niejako zasięg. Komputer dla gracza raczej powinien mieć kabel bezpośrednio z routera (o ile to możliwe).
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #130 dnia: 29 - Listopada - 2025 - 22:23:43 »
Bardziej chodziło mi aby na początek zacząć od wyboru nowego routera  ;)
 

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #131 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 08:07:00 »
Nie jestem przekonany, że router jest problemem. No chyba że regularnie a nie tylko w soboty powoduje zmniejszenie szybkości internetu. Znam 2 sztuki tych C6 które chodzą non stop i jak nie ma internetu to jest to wina dostawcy.

Ale jak zaobserwowałeś że po restarcie routera wraca szybkość...

Router nr 1 - nie ma sensu, jest prawie taki sam jak obecny.
Router nr 3 - nie ma sensu bo nie masz nic na 6 GHz
Tylko router nr 2 ma sens i żeby wykorzystać jego potencjał trzeba by wymienić range extendery na takie które w pełni wykorzystają jego potencjał. O ile zasięg i stabilność wifi może się poprawić o tyle nie liczył bym na spektakularne skoki szybkości przesyłu. Ponieważ żadne Twoje urządzenie nie jest kompatybilne z tym marketingowym bełkotem o wifi ani karty 1 Gbit nie będą działać na 2,5.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 
Podziękował: pretor

Offline braciarz

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 242
  • Pomógł: 70
  • VW: Sharan I 1FL
  • Model: Minivan
  • Silnik: 1.9 TDI-PD
  • Kod: AUY
  • Moc: 115 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: FWD
  • Rej: SM
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #132 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 10:07:26 »
Kolego @tomkasz czy nie lepiej, tak przyszłościowo, zainwestować w nr 3 z tą trzecią bandą 6 Ghz ?
Na dzisiaj, to może nie działa ale jutro może być już standardem  ::)

Nie znam się ale chciałbym to wiedzieć.
 
Podziękował: pretor

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #133 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 10:47:55 »
Wg mnie nie ma sensu. Nadal jest używane 2,4 ponieważ ma większy zasięg (lepiej radzi sobie z przeszkodami). 5 jest standardem ze względu na większą przepustowość. 6 jest odpowiedzią na zakłócenia (wiele innych urządzeń działa w pasmach 2,4 i 5) a nie na jakąś radykalna zmianę.

Czy w ciągu 5 lat wymienione zostaną wszystkie urządzenia na 6? Pozostawiam każdemu odp.
Czy realnie coś to zmieni w zasięgu i prędkości internetu? Wg mnie nie.
Czy do domu na dzień dzisiejszy opłaca się inwestować w 6? Wg mnie nie.

W domu można by jeszcze pomyśleć o urządzeniach działających po sieci elektrycznej, jeżeli się nie chce ciągnąć kabli.

Natomiast, jak w autach, najpierw trzeba zacząć diagnostykę. Co niedomaga i co jest powodem. A potem zaprojektować rozwiązanie.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 
Podziękował: pretor, braciarz

Offline tomnaj84

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 3216
  • Pomógł: 1038
  • VW: Tiguan I FL
  • Model: SUV
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CFGC
  • Moc: 177 KM
  • Skrzynia: DSG-7
  • Napęd: 4x4
  • Rej: FK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #134 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 11:50:38 »
Nie użytkuje żadnego urządzenia z powyższej listy.  Od 3 lat mam urządzenie Fritz.box  7590AXv2. Na wi fi działają boxy tv, młody do tego gra online.  Wszystko działa szybko bez zwiechy.  Powierzchnia ok 100 mkw w poziomie.
Może lepiej wybrać od razu urządzenie które da radę Zamiast kombinować.

:)
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #135 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 13:23:37 »
@tomkasz , routery nr 2/3 posiadają aż 6 anten a to chyba daje lepszy zasięg niż dotychczasowe 4 anteny - jest tak czy się mylę?
 

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #136 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 18:05:06 »
6 anten przyspiesza transmisje a nie zasięg (równolegle przesyłane dane zwiększają przepustowość). Ciężko powiedzieć czy one są mocniejsze. Raczej wątpię.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 
Podziękował: pretor, braciarz

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #137 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 18:12:04 »
Gdybym kupił nr 2 i dał go na parterze a starszego umieścił w pokoju gracza jako przedłużenie sygnału z dołu?
Czy tak można i czy ma to sens ?
 

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #138 dnia: 30 - Listopada - 2025 - 18:27:12 »
Sens ma. Archer C6 może też slużyc jako range extendery w trybie WDS:

https://www.tp-link.com/pl/support/faq/1555/

Zarówno po kablu jak i bezprzewodowo. W sumie może być dodatkowym urządzeniem rozszerzającym zasięg.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 
Podziękował: pretor, braciarz

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #139 dnia: 03 - Grudnia - 2025 - 19:11:27 »
@tomkasz , dziękuję za pomocną dłoń  :thumbup:

Dzisiaj powróciłem na włościa a po drodze wpadłem do ME i kupiłem nr 2 w niższej cenie, niż się spodziewałem.
Jutro przetestuję łącze na starym AC6 aby mieć punkt odniesienia a później podłącze nowy sprzęt.
 

Offline Frodo

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 802
  • Pomógł: 277
  • VW: Tiguan II
  • Wersja: R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI
  • Kod: DKTA
  • Moc: 230 KM
  • Skrzynia: DSG-7
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KR
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #140 dnia: 03 - Grudnia - 2025 - 19:29:44 »
Kluczowe jest usunięcie wąskich gardeł. Jak pisał @tomkasz, Wi-Fi ma ograniczoną zdolność przenikania przez ściany, szczególnie w paśmie 5 GHz. Co więcej, zarówno mesh, jak i range extender redukują max przepustowość, ponieważ każde urządzenie musi odbierać i retransmitować sygnał, ale straty są mniejsze dla mesh.
 
Podziękował: pretor

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #141 dnia: 03 - Grudnia - 2025 - 19:36:15 »
No to czekamy na wyniki testów  :smoking:.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #142 dnia: 04 - Grudnia - 2025 - 17:03:47 »
Cześć.
Podłączyłem nowy ruter i na parterze szybkość wzrosła o 100 Mbs.
Niestety po odłączeniu starego AC6 nie mogę się z nim połączyć poprzez WiFi i kabel.
Walczę z tym już ponad 2 godziny i dalej lipa.
Chyba odłączę nowego AX72 i wepnę AC6 aby zmienić mu ustawienia - działam.


Dodano:  04 - Grudnia - 2025  -  20:03:46
Wynik sprzed chwili na kablu i nowym routerze TP-link AX72:


Na starym TP-link AC1200 Archer C6 miewałem maksymalnie:


Na piętrze u syna, poprzez przedłużacz sygnału przy starym AC1200:


Na piętrze, poprzez przedłużacz TP-Link RE200 (750 Mbps) i nowym TP-Link AX72:


Na dole w salonie, zmiana dość duża a na piętrze jak widać - jest lepiej o prawie 100% ale doopy nie urywa.
Niestety nie mogę połączyć starego AC1200 z nowym (choć wszelkie opisy wskazują, że można), więc zastanawiam się nad zakupem lepszego przedłużacza lub nawet takiego samego rutera.
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Kabel sieciowy - wybór dobrego
« Odpowiedź #143 dnia: 28 - Maja - 2026 - 11:50:52 »
Cześć.
W końcu dojrzałem do pociągnięcia kabla z rutera na parterze do komputera na piętrze - orientacyjnie będzie potrzebne 15 m ale mam zamiar kupić 20 m, bo nigdy nie wiadomo czy nie będzie jakiegoś przemeblowania.

Byłem w lokalnym sklepie i na podstawie moich preferencji: (obowiązkowo miedziany a nie aluminiowy pokryty miedzią i firmowy), zaproponowali mi kabel: Patchcord, U/UTP, Cat6, RJ45 wtyk z obu stron; linka, Cu, 20m firmy GEMBIRD
https://www.tme.eu/pl/details/pp6u-cu-20m/kable-i-adaptery-rj45/gembird/@tomkasz , czy według twojej wiedzy/doświadczenia, to będzie dobry kabel ?

Pytam, bo jeśli jest dobry (ocena sprzedawcy w lokalnym sklepie komputerowym), to oprócz tego 20m na piętro, przy jednym zakupie, wymieniłbym jeszcze dotychczasowe 10m do kompa i ze 2x 1-1.5m z TV i dekodera.

Przed chwilą zrobiłem jeszcze SpeedTest na piętrze: smartfon po przedłużaczu sygnału (TP-Link RE705X) oraz na parterze: komp po kablu a dodatkowo: smartfon po WiFi na parterze - wyniki poniżej.

Parter: komputer na kablu do routera.


Piętro: smartfon po Wi-Fi


Parter: smartfon po Wi-Fi (5-6 m i dwie grube ściany do routera)
 

Offline tomkasz

  • :: ComfortLine
  • Wiadomości: 538
  • Pomógł: 193
  • Marka: Renault
  • Silnik: 1.2
  • Silnik: Hybrid
  • Moc: 300 KM
  • Skrzynia: AT
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KCH
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #144 dnia: 28 - Maja - 2026 - 20:47:15 »
Kabel miedziany Gamebord jest ok. Kat.6 przenosi 1Gb do 100m więc też jest ok.
Natomiast te kable się raczej nie zużywają, więc wymiana pozostałych raczej jest zbędna.
=Jeździć, tankować,=Nie żałować!=Zmieniać olej i filtry,=Bo twój samochód jest za..bisty!=
 
Podziękował: pretor

Offline Frodo

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 802
  • Pomógł: 277
  • VW: Tiguan II
  • Wersja: R-Line
  • Silnik: 2.0 TSI
  • Kod: DKTA
  • Moc: 230 KM
  • Skrzynia: DSG-7
  • Napęd: 4x4
  • Rej: KR
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #145 dnia: 28 - Maja - 2026 - 21:19:56 »
Jeśli będzie łatwo wymienić za kilka lat, to myślę spokojnie wystarczy. Najważniejsze, że CU.  :) Jeśli wkładasz dużo pracy i zabudowujesz, to "w ścianie" dołożyłbym do 6A by było super na długo...
 

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1839
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: INTERNET w domu - z czego korzystacie i który polecacie ?
« Odpowiedź #146 dnia: 29 - Maja - 2026 - 11:20:22 »
Kabel miedziany Gamebord jest ok. Kat.6 przenosi 1Gb do 100m więc też jest ok.
Trochę o nim wcześniej poczytałem i spodziewałem się takiej odpowiedzi - utwierdziłeś mnie w dobrym wyborze  :thumbup:

wymiana pozostałych raczej jest zbędna.
Jeśli są firmowe i dobrej jakości, to niema co wymieniać ale jeśli są to "no name" bez żadnego opisu - to uważam, że jednak warto, bo to krótkie kabelki i groszowe wydatki na nie.

Jeśli wkładasz dużo pracy i zabudowujesz, to "w ścianie" dołożyłbym do 6A by było super na długo...
Będę rozwiercał otwór w podłodze (przejście z parteru do piwnicy), wiercił w kominie wentylacyjnym w piwnicy i na piętrze - to nie jest nic skomplikowanego a gdybym chciał wymienić kiedyś kabel, to nie powinno to być szczególnie trudne ;)


Dodano:  29 - Maja - 2026  -  19:36:52
Sprawdziłem kabelki, które chcę wymienić i 2 szt. 1.5 metrowe, to Cat5e a ten 10 metrowy w niebieskiej otulinie bez opisu, więc podejrzewam, że też Cat5e lub coś jeszcze gorszego.

Wszystkie wymienię na Cat6, na pewno nie stracę a może zyskam większą stabilność - kto wie  ::)
 

Tagi wątku: play plus orange test netia speedtest