Autor Wątek: APTECZKA - nowe obowiązkowe wyposażenie aut  (Przeczytany 347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline src

  • Clubowicz
  • Wiadomości: 217
  • Pomógł: 162
  • VW: Passat B4
  • Silnik: 2.0 Digifa
  • Kod: 2E
  • Moc: 115 KM
  • Skrzynia: MT
  • Napęd: FWD
  • Rej: SRC
APTECZKA - nowe obowiązkowe wyposażenie aut
« dnia: 27 - Kwietnia - 2026 - 15:25:33 »
Rząd planuje nowe obowiązkowe wyposażenie aut do 8 pasażerów - apteczka!



Cytuj (zaznaczone)
Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzenia nowego elementu obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Wiele wskazuje na to, że niebawem gaśnica i trójkąt ostrzegawczy nie wystarczą, a przepisy wprowadzające nowy obowiązek mają być gotowe do końca II kwartału 2026 r.

Strona: 230 / Punkt: 173 -> https://www.gov.pl/attachment/6ef02f7a-0228-4718-be51-18a3bb5cb378
Cytat: tytuł projektu
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym.
(Dz. U. z 2024 r. poz. 1251, z późn. zm.).

Cytat: istota rozwiązań
Nowelizacja przedmiotowego rozporządzenia jest niezbędna ze względu na przepisy ustawy z dnia z dnia 23 stycznia 2026 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. (Dz. U. poz. 180).
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z pewnymi wyjątkami.
Przedmiotową ustawą dokonano zmiany art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym polegającej na wprowadzeniu do wyliczenia ciągnika rolniczego i tym samym wskazano, że pojazdem uprzywilejowanym w ruchu
drogowym może być, oprócz pojazdu samochodowego, także ciągnik rolniczy.
Zmiana ta skutkuje potrzebą zmiany przepisów rozdziału 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Dodatkowo w przedmiotowej nowelizacji rozporządzenia planuje się:

- wprowadzenie wymagania wyposażenia pojazdów kategorii homologacyjnej M1 w apteczkę doraźnej pomocy. Uregulowanie tej kwestii pozwoli na stworzenie szerokiego dostępu do podstawowych materiałów medycznych niezbędnych nie tylko w przypadku niesienia pierwszej pomocy ofiarom zdarzeń drogowych, ale także osobom poszkodowanym w sytuacjach niezwiązanych z ruchem drogowym.

- określenie sposobu wykorzystania oznakowania właściwego dla pojazdów uprzywilejowanych w celu wyeliminowania możliwości jego wykorzystywania przez inne pojazdy, w szczególności przez pojazdy zabytkowe poruszające się po drogach.
Zdiagnozowany problem dotyczący poruszania się po drogach publicznych współczesnych marek pojazdów samochodowych zarejestrowanych jako zabytkowe, wzorowanych na radiowozach Policji i oznakowanych zgodnie z obowiązującym oznakowaniem lub w sposób bardzo do niego podobny.
Przedmiotowa zmiana polegałaby na objęciu zakazem wykorzystywania obecnie obowiązującego oznakowania pojazdów
uprzywilejowanych lub podobnego także przez pojazdy zabytkowe, które - co do zasady - są wyłączone z przedmiotowego rozporządzenia.

- ujednolicenie zgodnie z nomenklaturą przyjętą w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym między innymi w etatach jednostek wojskowych, nazewnictwa stosowanego pojazdów sanitarnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej polegające na zmianie sformułowania „karetka sanitarna” na sformułowanie „wojskowy samochód sanitarny”.
Umożliwienie wykorzystania przez Siły Zbrojne RP nieoznakowanych pojazdów uprzywilejowanych. Rozwiązanie takie ma ułatwić wykonywanie zadań służbowych w warunkach ciągłego zagrożenia konfliktem z państwami prowadzącymi działania hybrydowe wobec Polski.

- usunięcie ewidentnej pomyłki w opisie wyglądu trójkąta ostrzegawczego, o którym mowa w załączniku nr 11, do przedmiotowego rozporządzenia.

- wprowadzenie wymogu w stosunku do budowy hulajnóg elektrycznych polegającego na uniemożliwieniu dokonywania zmian konstrukcyjnych skutkujących zmianą osiąganej przez ten pojazd prędkości maksymalnej.
Doprecyzowanie wymagań w zakresie nacisku na grunt gąsienicowych ciągników rolniczych oraz unormowaniu możliwości przekraczania
szerokości ciągnika rolniczego i przyczepy.


Ministerstwo Infrastruktury opublikowało nowy wpis w swoim Wykazie prac legislacyjnych. Do końca czerwca 2026 r. gotowe mają być przepisy, które wpłyną na miliony kierowców. Rząd planuje bowiem zmianę na liście obowiązkowego wyposażenia pojazdów. Co dołączy do gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego?

Resort infrastruktury planuje "(…) wprowadzenie wymagania wyposażenia pojazdów kategorii homologacyjnej M1 w apteczkę doraźnej pomocy. Uregulowanie tej kwestii pozwoli na stworzenie szerokiego dostępu do podstawowych materiałów medycznych niezbędnych nie tylko w przypadku niesienia pierwszej pomocy ofiarom zdarzeń drogowych, ale także osobom poszkodowanym w sytuacjach niezwiązanych z ruchem drogowym".

Co powinna mieć apteczka? Polskiej normy nie ma, trzeba kupować w ciemno

Pojazdy homologowane w kategorii M1 to te skonstruowane do przewozu ludzi i ich bagażu, które mają nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem kierowcy. W praktyce do tej grupy zaliczają się więc wszystkie samochody osobowe. Tak więc w myśl nowych przepisów każdy taki pojazd będzie musiał być wyposażony w apteczkę.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie nakazuje wyposażanie w apteczkę doraźnej pomocy autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych przewożących osoby poza kabiną kierowcy, a także pojazdów nauki jazdy. Wszystko wskazuje na to, że niebawem do tego grona dołączą wszystkie samochody osobowe. Projekt nowych przepisów ma być gotowy do końca II kwartału 2026 r. Zmiana ma zostać wprowadzona rozporządzeniem. To oznacza, że inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury nie będzie wymagała akceptacji Sejmu i Senatu. W praktyce nowelizacja przepisów może więc zostać przeprowadzona bardzo szybko.

Wprowadzenie obowiązku posiadania w samochodzie apteczki jest zupełnie logiczne. W końcu polskie przepisy nakazują świadkowi wypadku udzielenie pomocy poszkodowanym. W praktyce za spełnienie tego wymogu uznaje się już nawet samo wezwanie służb ratunkowych i zabezpieczenie miejsca zdarzenia przed kolejnym zderzeniem. Osób, które potrafią udzielić pierwszej pomocy, jest jednak coraz więcej, a bez dostępu do odpowiednich materiałów jest to w zasadzie niemożliwe. Obecność apteczki w każdym samochodzie zdecydowanie to zmieni. Wtedy nawet przechodzień będzie mógł skorzystać z apteczki w samochodzie, który uległ wypadkowi.

Aktualnie polskie przepisy nie precyzują, co powinna zawierać apteczka wymagana w pojeździe.
Na razie nie wiadomo też, czy powstanie polska norma wyposażenia apteczki, czy w przepisach nastąpi odwołanie do innych norm, określonych w krajach, gdzie obowiązek posiadania apteczki istnieje od dawna. Najbardziej popularna jest norma niemiecka.

W Unii Europejskiej obowiązek posiadania apteczki jest często spotykany w krajowych przepisach.
Taki wymóg samochodom osobowym stawia prawo w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Grecji, na Litwie i Łotwie, Malcie, w Niemczech i Słowenii.

Co do potrzeby posiadania apteczki (z góry i mądrze ustalonym wyposażeniem) w każdym pojedzie poruszającym się po polskich drogach pojazdach - pełna zgoda...ale dlaczego nie wprowadzają obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej ?

Chciałbym obowiązku posiadania i używania kamizelki odblaskowej, bo nie brakuje "homo nie-sapiens" biegających wokół auta po zmroku, najczęściej w ciemnych ubraniach i na poboczu ruchliwej drogi.
 
Podziękował: pretor, ant327, spejson83, CRliner

Offline pretor

  • administrator
  • Wiadomości: 6654
  • Pomógł: 1837
    • VW Club Polska
  • VW: Tiguan I
  • Model: SUV
  • Wersja: Sport&Style
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CBAB
  • Moc: 140 KM
  • Skrzynia: MT-6
  • Napęd: 4x4
  • Rej: OK
Odp: APTECZKA - nowe obowiązkowe wyposażenie aut
« Odpowiedź #1 dnia: 28 - Kwietnia - 2026 - 11:49:15 »
@src , dzieki za tego "newsa"  :thumbup:

Od zawsze miałem przeświadczenie, że apteczka w pojeździe to obowiązkowy atrybut a tutaj widzę że jeszcze nie ::)
Nie mniej jednak, postanowiłem sprawdzić co sam od lat posiadam w schowku pod bagażnikiem i miło się zdziwiłem ale mam tam aż dwie apteczki. Nie pamiętam już jak ale ta duża apteczka, to chyba zakup jeszcze do wcześniejszego VW Sharana a ta mała chyba była w szufladzie pod fotelem kierowcy w momencie zakupu Tiguana. O ile ta mała, to takie minimum to ta większa spełnia już chyba normy niemieckie.

Poniżej dwie apteczki, będące na wyposażeniu mojego Tiguana:





Chciałbym obowiązku posiadania i używania kamizelki odblaskowej, bo nie brakuje "homo nie-sapiens" biegających wokół auta po zmroku, najczęściej w ciemnych ubraniach i na poboczu ruchliwej drogi.
Odkąd jeżdżę na zachód (89r.), zawsze miałem przynajmniej jedną kamizelkę odblaskową na stanie a od czasów Sharana (2012), posiadam w swoim pojeździe tyle kamizelek ile jest miejsc w pojeździe.

Nawiązując do wyposażenia obowiązkowego: uważam, że trójkąt ostrzegawczy to już relikt przeszłości a w zamian niego obowiązkową pozycją w pojeździe powinna być pulsująca lampa ostrzegawcza w kolorze pomarańczowym na magnesie.
Taka lampa jest dużo lepiej widoczna z daleka od wiecznie leżących za blisko trójkątów ostrzegawczych, których większość po zdarzeniu zostaje na poboczu lub pasie awaryjnym.
 
Podziękował: ant327, spejson83, CRliner