0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Odziedziczyłem koło dojazdowe 195/65/15 z Passata B5 i jak widać na zdjęciu, różnica w wielkości, w stosunku do opon 235/55/17, jest naprawdę niewielka i chyba nie powinno to wygenerować, jakichś większych problemów przy dojeździe do wulkanizator.
Jako drugi zamiennik, specjalnie dodałem niestandardowy rozmiar opon 245/55/R17, bo zastanawiam się czy nie kupić opon letnich, właśnie w takim rozmiarze
Po co iść w niestandardowe rozmiary?
Przy 17" nie ma sensu bo i tak balon jest wysoki.
Gdybyś miał 255/40/19 to wówczas możnaby dać 235/50/19
Pełne koło się nie mieści pod podłogą?
zestawy żarówek zestaw naprawczy do kół
Masz zestaw to po co koło zapasowe?.Żarówki serio wozisz na codzień i wymieniasz pod np pod sklepem gdy zauważysz?
Żarówki serio wozisz na codzień i wymieniasz pod np pod sklepem gdy zauważysz?
Jak nie będzie XL lub SUV też sie nic nie stanie, Tiguan nie ma wagi, która przekracza nośność zwykłych opon. Więcej w tym marketingu niż faktycznej potrzeby
XL jestna większa wagę, ale czy to może pomóc w expolatacji
Z tym się zgadzam. Ale praktycznie czy taka opona bedzie lepsza czy nie wyczujesz
Napewno jest twardsza niż normalna.
Jak nie będzie XL lub SUV
Więcej w tym marketingu niż faktycznej potrzeby
Pisałem o tym już wiele razy, że oznakowanie opon 4x4 czy SUV, to zwykła marketingowa papka dla całkowitych laików i nie ma nic wspólnego z przepisami czy rzeczywistością.
W Austrii jest wymagane aby rozmiar opon, felg był zgodny z tym co jest w dowodzie rejestracyjnym.
Opony XL sprawdzą się również w pojazdach, które nie wymagają opon wzmacnianych. Warto zdecydować się na to rozwiązanie w sytuacji gdy:Pojazd porusza się z dużym obciążeniem – wytrzymalsze ogumienie powinno odwdzięczyć się dłuższym okresem eksploatacji niż standardowe modele.Auto dysponuje dużą mocą silnika – opony wzmacniane przyczynią się do poprawy właściwości jezdnych. Wzrośnie m.in. stabilność w zakrętach czy skuteczność hamowania z wysokich prędkości. Reakcja na pedał gazu również będzie lepsza na oponach XL.Zalety i wady opon wzmacnianychOpony wzmacniane oferują korzyści, które są jednak okupione pewnymi wadami. Przed podjęciem decyzji o zakupie opon XL warto zatem podsumować plusy i minusy tego rozwiązania, aby zweryfikować, czy opony wzmacniane będą dobrym wyborem.Zalety opon wzmacnianychPoprawa właściwości jezdnych – wyższa sztywność przekłada się na poprawę stabilności prowadzenia oraz bardziej efektywne przenoszenie mocy na nawierzchnię drogi.Większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – opony wzmocnione lepiej opierają się uszkodzeniom, mogącym powstać podczas uderzenia w krawężnik czy ubytek w jezdni.Wyższa odporność na zużycie – opony XL są bardziej odporne na obciążenia i uszkodzenia wewnętrzne. Dlatego oferują dłuższą żywotność niż standardowe modele, przy takiej samej intensywności użytkowania.Wady opon wzmacnianychWyższy hałas generowany podczas jazdy – opony wzmacniane, podobnie jak zimowe, mają wyższą o 1 dB(A) wartość graniczną generowanego hałasu. Dlatego mogą pracować głośniej, pomimo posiadania tej samej klasy hałasu co standardowe modele ogumienia.Większe zużycie paliwa – wyższa sztywność opon XL skutkuje wzrostem oporów toczenia. Wzmocnienia zwiększają także masę ogumienia, co również przekłada się na wzrost spalania.Spadek komfortu jazdy – budowa opon XL skutkuje gorszą amortyzacją nierówności znajdujących się na powierzchni drogi.