Autor Wątek: 2.0 TDI CR - kiedy wymiana rozrządu ?  (Przeczytany 299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline drewn0

• Nowy
  • Auto: Tiguan I
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Moc: 150 KM
  • Napęd: 4Motion
2.0 TDI CR - kiedy wymiana rozrządu ?
« dnia: 13 - Czerwiec - 2018 - 19:36:34 »
Witam serdecznie wszystkich,

Proszę o pomoc z ustaleniem sensownego terminu wymiany rozrządu w aucie.
Posiadam je od nowości, zakupione w 2010 roku w polskim salonie. Auto ma przejechane w tym momencie 84 tysiące km. Niestety od ostatnich 4 lat parkuję pod chmurką. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, obeszło się bez poważnych awarii.

Jak sądzicie, powinienem wykonać wymianę rozrządu i jeździć ze spokojnym sumieniem ?
Jeden mechanik mówi, że nie ma sensu, drugi za to, że trzeba... I tak to wygląda...

Może wystarczy wymienić sam pasek, który pewnie jest już sparciały, a kolejne wymiany nie są konieczne (typu pompa wody itp. ) ?

Gdyby ktoś mógł jeszcze podpowiedzieć z jakimi kosztami może się to wiązać, to też byłbym wdzięczny.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Offline Zwierzu

• Nowy
  • Auto: Tiguan I
  • Moc: 140
Odp: 2.0 TDI CR - kiedy wymiana rozrządu ?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 - Czerwiec - 2018 - 08:09:51 »
Pasek do zmiany obowiązkowo. Do mechanika, który twierdzi, że nie, lepiej nie jeździj więcej. Co do reszty gratów możesz nie zmieniać, jeśli są w dobrym stanie, ale to też musiałby ocenić ktoś, kto będzie wymieniał pasek. Kompletny rozrząd INA kosztuje około 600 zł, robocizna 300 zł- średnia cena. Gdybyś zamawiał komplet, to weź właśnie INA-wychodzi najbardziej ekonomicznie, bo Conti lub Gates mają w pudełkach te same części, a cena 150 wyższa. Ewentualnie możesz skompletować części osobno.

Offline Arti

• Nowy
  • Auto: Inne
  • Silnik: 2.0 TDI CR
  • Kod: CFFB
  • Moc: 140KM
« Odpowiedź #2 dnia: 15 - Czerwiec - 2018 - 22:18:38 »
Wg. tego co podaje instrukcja to co 210000km

Offline pretor

• Administrator
    • Dzień dobry K-Koźle
  • Auto: Sharan I
  • Wersja: CL Basic
  • Silnik: 1.9 TDi VP
  • Kod: AFN
  • Moc: 117 KM
  • Napęd: FWD
« Odpowiedź #3 dnia: 17 - Czerwiec - 2018 - 17:30:03 »
Jeżeli producent podaje interwał wymiany paska co 210 tyś. km, to przy stanie licznika 84 tyś. do wymiany rozrządu byłoby jeszcze bardzo daleko.
Patrząc na wiek auta: 8 letni pasek w rozrządzie może się zachować różnie, więc dla świętego spokoju można go wymienić na nowy np. Conti.
Co do reszty, to nie jestem zwolennikiem wymiany tylko paska i osobiście przy jednej robocie - wolałbym wymienić cały komplet rozrządu i mieć święty spokój na przynajmniej 5-6 lat. Należy też pamiętać, że paski rozrządu zazwyczaj jak się zrywają lub przeskakują, to nie przez to że guma była kiepskiej jakości, tylko napinacze lub rolki zawiodły.

Co do firmy napinacza i rolek, to tak jak radzi kolega @Zwierzu - INA i nic innego  ;)

Offline dxtr71

• Bywalec
  • Auto: Golf VI
  • Model: Variant
  • Wersja: Highline
  • Kod: CFHC
  • Moc: 140 KM
« Odpowiedź #4 dnia: 18 - Czerwiec - 2018 - 13:55:02 »
INE możesz kupić w dedykowanym kicie z pompą wody, albo bez. Taki kit wychodzi znacznie taniej (okolice 600zł).
Co ciekawe, z tego co patrzyłem to niektóre manuale zakładają wymianę co 180tys a niektóre co 210tys do tych silników.
Ponoć sugerowana to 150-160tys. Raczej powinieneś wymienić z uwagi na wiek, tak jak koledzy piszą.

Offline wesol

• Master
« Odpowiedź #5 dnia: 18 - Czerwiec - 2018 - 14:22:19 »
Trochę tych rozrządow w życiu zrobiłem i nie spotkałem się z przypadkiem uwalenia rolki by stanęła dęba. Owszem szumiały lekkie luzy miały itp ale nie na tyle by się coś stało. Producent dla początkowych ustanowił  co 180 tys lub 4 lata a później co 210 lub 4 lata. To jest właśnie sugerowana wymiana a nie żadne tam 150 120 czy jeszcze inne wyniki. Troszkę tylko mały interwał czasowy bo sporo jest marek co mają i co 8 lat i co 10 lat i też to silniki CR. Przy 180 tys to przewidywana jest wymiana rolek co drugą wymianę. Pompy wody nie przewiduje się wymieniać puki dobra.  Ja bym wymienił jak coś sam pasek chyba że po oględzinach wyjdzie coś jeszcze czy rolka czy pompa czy simmering.

Offline dxtr71

• Bywalec
« Odpowiedź #6 dnia: 19 - Czerwiec - 2018 - 09:27:42 »
Cóż, mając 84tys faktycznie wymieniłbym chyba sam pasek z uwagi na fakt, że guma może sparcieć.
Natomiast gdzie widziałeś napisane, że Przy 180tkm wymiana rolek, co drugą wymianę? Co drugą wymianę, czyli przy 360tkm? Które rolki tyle wytrzymają? Jak rozsypie się łożysko i spadnie pasek z rolki to masz silnik do roboty, a rolka kosztuje grosze i naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać. Jak kupujesz set od INY to masz najwyżej wybór z pompą czy bez.
Z moich doświadczeń wynika, że jak zaoszczędzisz parę zeta na pompie to i tak za chwilę będziesz ją wymieniał.
180 czy 210 tys to jest tak rzadko, że zrobiłbym trochę wcześniej, mając na uwadze, że producent np każe wymieniać olej co 30tkm i wcale nie ma w tym ani grama racji. Czasem lepiej dmuchać na zimne.

PS: Tu masz np efekt wymiany samego paska, bez zmiany rolek:
https://www.forumsamochodowe.pl/zablokowana-rolka-rozrzadu-i-efekty-silnik-1-9-cdti-120km-vt99886.htm

Też kiedyś nie wierzyłem, że łożysko może się rozsypać w formie zablokowania, do czasu aż w robocie, w jednym z motorów krokowych łożysko nie rozleciało się właśnie w taki sposób. Do dziś mam go na półce w celach dydaktycznych.

Offline pretor

• Administrator
    • Dzień dobry K-Koźle
  • Auto: Sharan I
  • Wersja: CL Basic
  • Silnik: 1.9 TDi VP
  • Kod: AFN
  • Moc: 117 KM
« Odpowiedź #7 dnia: 19 - Czerwiec - 2018 - 09:52:22 »
nie spotkałem się z przypadkiem uwalenia rolki by stanęła dęba.
Rolka wcale nie musi stanąć dęba aby zniszczyć pasek, wystarczy że się "zwichruje" i pasek będzie chodził nierówno po rolce prowadzącej. Niejeden taki zniszczony przez rolkę pasek rozrządu widziałem w swoim życiu. Może żaden z tych się nie zerwał ale niedaleko mu było do tego.
Ale to kolego @wesol trzeba wiedzieć, a nie wiecznie pitolić 3 po 3 :D

Offline Arti

• Nowy
« Odpowiedź #8 dnia: 19 - Czerwiec - 2018 - 22:24:26 »
Zdarzył mi się już przypadek, że w passacie B7 2.0 TDI CR przy przebiegu 90tkm wysiadła pompa wody, zaczęła przepuszczać płyn. Jeżeli chcesz wymieniać to najlepiej wymień wszystko i nie będziesz już o tym myślał.

Offline dxtr71

• Bywalec
« Odpowiedź #9 dnia: 20 - Czerwiec - 2018 - 10:16:52 »
No, i to jest najsłuszniejsze podejście. A passat był z polskiego ASO czy gdzieś z zagramanicy?
Wtedy ten przebieg można uznać za mało realny. Choć nie wykluczam, że wadliwe pompy mogą się trafić.

Offline Arti

• Nowy
« Odpowiedź #10 dnia: 20 - Czerwiec - 2018 - 22:05:41 »
Passat był zakupiony jako nowe auto w ASO VW. Jeden właściciel i autentyczny przebieg.
Co do wymiany rozrządy to z ciekawości sprawdziłem jeszcze w programie Auto Data i nigdzie nie ma podane co ile lat powinno się wymieniać. Jest tylko podane 210000km bez limitu czasowego

Tagi wątku: