Autor Wątek: Opony zimowe - fakty i mity!  (Przeczytany 23950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fantomasz

• Amator
  • Auto: Golf VII
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Moc: 125 KM
  • Napęd: FWD
Odp: Opony zimowe - fakty i mity!
« Odpowiedź #100 dnia: 09 - Kwiecień - 2017 - 17:53:43 »
Mówimy o oponach. Naprawa nowego w aso a po gwarancji już nie.

Offline Scrappy

• Pasjonat
  • Auto: Passat B6
  • Silnik: 2.0 TDI PD
  • Kod: BMP
  • Moc: 140 KM
« Odpowiedź #101 dnia: 09 - Kwiecień - 2017 - 21:40:21 »
Ja może lat życia mam mniej niż pewnie większość z Was posiada prawo jazdy, i to chyba jednak nie od tego zależy podejście. Różne opony już zakładałem czy to w rodzinie czy nawet w swoich autach - nowe, używane, markowe lub mniej. W seacie nawet dalej mam dwie opony używane, bo z nimi kupiłem felgi, dwie wymieniłem bo już były po prostu zużyte. Sprawują się dobrze, nie narzekam. Chińska nowa w busie wystrzeliła i odcięło czoło od boków - duuuużo cieńsza ścianka od np. Barum. W audi kupiłem w tamtym roku nowe Dunlopy na lato i od razu po założeniu i napompowaniu pokazał się bąbel na boku (przy okazji - odmowa reklamacji). Także jak widać, nawet nowe opony z górnej półki mogą być trefne.

Offline andrew7800

• Moderator
  • Auto: Sharan I FL
  • Silnik: 2.0 TDI PD
  • Kod: BRT
  • Moc: 160 KM
« Odpowiedź #102 dnia: 09 - Kwiecień - 2017 - 22:16:17 »
Jeżdżę już ponad 20 lat a moje średnie przeloty to 60 tysięcy km rocznie. Używałem opon używanych jak i nowych. Były to opony całoroczne lub zimowe. Moje doświadczenie mówi mi że opona zimowa jest dużo lepsza w przyczepności na śliskiej powierzchni jak opona całoroczna. Nie mówię tutaj o drogach systematycznie odśnieżanych zimą (miasto)a o drogach gdzie pług przeleci lub nie a o posypaniu to się marzy. Do tego przekonałem się do nowych opon więc na razie wypada u mnie wymiana na nowe co dwa lata. :P

Jeśli chodzi o opony używane też są dobre ale jak ktoś pojeździ na używanych i na nowych to jednak doceni różnicę. ;)

Offline dxtr71

• Bywalec
  • Auto: Golf VI
  • Model: Variant
  • Wersja: Highline
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CFHC
« Odpowiedź #103 dnia: 07 - Czerwiec - 2018 - 16:02:31 »
Cóż, nie jestem może ekspertem, ale niektóre z tych mitów i faktów są błędne.
Najbardziej błędne jest to o szerokości opon. Oczywiście, że opona o mniejszej szerokości będzie się lepiej wgryzać w śnieg, z racji, że pole powierzchni na które naciska masa samochodu się zmniejszy.
Fakt ten potwierdza choćby obserwacja samochodów WRC. Zauważcie na jak wąskich oponach jeździ się w rajdach zimowych.
Cywilne samochody, które mają seryjny komplet kół zimowych, nawet jeśli obręcz jest ta sama, np 17 cali, to też z węższą oponą. Np w E46 lato 17'' 225/45 a zima 205/50.
Każdy jednek zakłada to, co chce i tyle :). Na pewno węższa opona będzie gorsza na suchym zimą ale lepsza w śniegu, którego w naszym kraju ostatnimi czasy jest jak na lekarstwo.

Offline K9Darek

• Moderator
  • Model: Family
  • Wersja: CN
  • Silnik: 1.8T+LPG
  • Kod: AWC
  • Moc: 150 KM
« Odpowiedź #104 dnia: 08 - Czerwiec - 2018 - 21:17:41 »
Fakt ten potwierdza choćby obserwacja samochodów WRC. Zauważcie na jak wąskich oponach jeździ się w rajdach zimowych.
A kolega słyszał o takim wynalazku jak kolce? W takim przypadku nawet Niva na swoich rolkach z kolcami zje Audi Q20 BiQuattro na śniadanie.

Offline dxtr71

• Bywalec
  • Auto: Golf VI
  • Model: Variant
  • Wersja: Highline
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Kod: CFHC
« Odpowiedź #105 dnia: 11 - Czerwiec - 2018 - 08:36:53 »
Kolce kolcami. To czy nie lepiej byloby zeby opona byla szersza i miala wiecej kolcow?
Jednak nie.

Offline K9Darek

• Moderator
  • Model: Family
  • Wersja: CN
  • Silnik: 1.8T+LPG
  • Kod: AWC
  • Moc: 150 KM
« Odpowiedź #106 dnia: 13 - Czerwiec - 2018 - 21:11:54 »
Szersza opona to większe opory toczenia, większa masa opony i mniejszy nacisk na cm.kw powierzchni. Idąc tym tokiem rozumowania, najlepiej kupić opony o szerokości 335mm albo gąsienice, bo po co się rozdrabniać..
Niestety nie ma złotego środka. Chodzi o zachowanie równowagi między w/w czynnikami bo nie zawsze "większy znaczy lepszy".
Ja zakładam zimówki średniej półki. Zakładam bo akurat mam takie a nie całoroczne, i starczają na lekko 5 sezonów. Jeżdżąc w sumie niewiele (ok 15tkm rocznie), z rodziną i taką kozą nie jestem połykaczem wiraży, bo i w lecie buja za bardzo.
Co innego było, gdy nie było dzieci a na kierownicy lśnił znaczek BMW.

Tagi wątku: